تبلیغات
هم نفس عشق - عوارض خود ارضائی از دیدگاه علمی

هم نفس عشق

با توجه به رویكرد نفسـانی-عـاطـفی رابـطه جنـسی، فـرویـد معتـقد است كه رابطه ی جنسی محصول گردهمایی یك زن و یك مرد است كـه یـكدیـگر را دوسـت بـدارند و مكمل یكدیگر باشند.

به همین دلیل هم هست كه فروید خود ارضایی را یك نقص فردی نـامگـذاری مـی كند (بـه این دلیل كه طرف دوم در این ارتباط وجود ندارد مگر در خیال). در حین خود ارضایی فرد اگر مرد بـاشــد، یك زن را در ذهن خود مجسم می كند و اگر زن بـاشد یك مرد را در ذهن خود مجسم كرده و با او وارد رابـطـه جنسی می شود. در این حال خستگی چند برابر می شود، چرا كه فرد هم از نظر جنسی از خود كار می كشد و هم از نظر ذهنی. تصویر شریك جنسی خیالی، مانند یك لوح در ضمیر ناخودآگاه فرد حك می شود و سبب بروز انزال های شبانه ناخواسته می شود. به این ترتیب كه فرد هر چقدر بیشتر خود ارضایی كند، میزان این انزال های شبانه افزایش می یابد.

دمای خارجی بدن انسان 98 درجه فارنهایت است و دمای درونی آن 100 درجه فارنهایت. این دما در زمان خود ارضایی افزایش پیدا می كند. زمانیكه انزال به واسطه خود ارضایی پدید می آید، حركات كرم وار جذب در كیسه ی منی ایجاد می شوند، اما به دلیل خود ارضایی، كیسه ی حاوی منی خیلی زودتر از زمان مقرر تخلیه گردیده است. فرایند طبیعی بدین گونه است كه كیسه های منی سعی می كنند تا خود را پر كنند، اما از آنجایی كه منی خیلی زودتر از بدن خارج شده، چیزی جز هوای مرطوب از طریق آلت تناسلی مرد جذب نخواهد شد. این هوا بعداً از طریق كیسه منی به سیستم لنفاوی انتقال داده می شود، سپس به مغز انتقال پیدا كرده و باعث ایجاد شك دمایی شده و فضای سردی را میان ماده ی مغزی و سلول ها ایجاد می كند و این امر واكنش نرمال ماده مغزی، سیستم عصبی و جسمانی را مختل می سازد.

كیسه منی می بایست به جای جذب هوا، اسپرم جذب كند، اما این امر مقدور نخواهد بود چراكه اسپرم ها قبلاً آزاد شده اند. علاوه بر این جذب هوا از جذب مایع خیلی ساده تر است.

ساموئل اون ویر، فیلسوف، انسان شناس، و محقق امور جنسی و روانشناس بخش مطالعات جنسی، در كتاب خود با عنوان "یادگیری علوم فردی" در مورد این هوای سرد جذب شده تصریح می دارد كه: " در خصوص افرادی كه به شخصه استمناء می كنند، به راحتی می توان گفت كه چه ایرادی می تواند بوجود آید. زمانی كه آنها خود ارضایی می كنند، در حال ارتكاب به جرم در برابر طبیعت هستند. وقتی انزال به واسطه خود ارضایی پدید می آید، حركات كرم وار جذب ایجاد می شوند كه این حركات برای هر مردی كاملاً قابل درك و تشخیص است و به واسطه ی تاثیر خالی بودن كیسه های منی، این كیسه ها سعی می كنند تا خود را پر كنند و به همین دلیل هوای مرطوب از طریق آلت تناسلی مرد با همان حركات كرمی شكل، جذب می شود. این سیگنال ها به مغز فرستاده می شوند، به همین دلیل مایع مغزی زیادی در این میان از بین می رود، و در نتیجه فرد از نظر ذهنی خسته می شود. بد نیست بدانید كه تعداد بیشماری از مردها به دلیل عمل منفور خودارضایی دیوانه شده اند. مغزی كه پر از هوا شود دیگر توانایی تفكر ندارد و قابلیت های ذهنی خود را به طور 100% از دست خواهد داد. به همین دلیل ما هم این عمل نادرست را 100% محكوم می كنیم.

اسپرم ها حاوی رمز ژنتیكی DNA (اسید دی اكسی ریبونوكلئیكDeoxyribonucleic Acid)، RNA یا اسید ریبونوكلویك (Ribonucleic Acid)، آنزیم ها، كلسیم، فسفر، نمك های بیولوژیك، و تستوسترون می باشند. زمانیكه استمناء صورت می پذیرد، كلیه ی این ااجزای حیاتی از بدن فرد بیرون كشیده می شوند و اگر فرد در دوران بلوغ قرار داشته باشد، امكان رشد كافی را پیدا نمی كند و نیرویی كه در این مواد وجود دارد، جذب نشده و از بدن او خارج می شوند.

از آنجایی كه میزان زیادی كلسیم به همراه منی از بدن خارج می شود، فرد احساس خستگی شدید در استخوان ها می كند و ممكن است دچار كوفتگی پا شود. لازم به ذكر است كه استخوان های تنومند نشان دهنده ی میزان قدرت فرد هستند. همانطور كه می دانید گلبول های قرمز خونی و پلاكت ها در مغز استخوان تولید می شوند. فرد جوانی كه خودارضایی می كند، اجازه نمی دهد كه مایع مغز استخوان به خوبی شكل بگیرد و باید تا آخر عمر خود شاهد عواقب آن باشد. زمانیكه فسفر بیش از حد طبیعی به واسطه خودارضایی از بدن خارج می شود، مشكلات عصبی از قبیل رعشه برای فرد ایجاد می شود. در زمان خود ارضایی لسیتین نیز از بدن خارج می شود كه این امر سبب فرسودگی سیستم عصبی می شود و به مرور زمان موجبات بیحالی، ضعف اعصاب و نهایتاٌ مرگ تدریجی سلول های عصبی را فراهم خواهد آورد


ارتباط خود ارضایی با ضعف زناشویی و انزال زود رس
مثال زمین كشاورزی، درخت لیمو، و رسیدن دانه های لیمو رادر ذهن مجسم كنید. اگر اولین برداشت پیش از رسیدن كامل میوه ها باشد، و كشاورز میوه های نارس را از درخت بچیند، عمر درخت كم شده، و توانایی باروری آن نیز به شدت كاهش پیدا میكند. این امر در مورد حیوانات نیز صدق میكند به همین دلیل هم هست كه دامپزشكان اهمیت بسیار زیادی برای این امر قائل هستند. باید بدانید كه مطلب فوق در مورد انسان ها نیز صحت پیدا می كند. اگر آقایون شروع كنند به برقرای روابط زیاد جنسی با افرا مختلف، و یا پیش از رسیدن به سن 21 سالگی، خود ارضایی را تجربه كرده باشند -یعنی زمانی كه اسپرم ها به بلوغ كامل نرسیده اند- این امر خلل جبران ناپذیری را به قوای جنسی شان وارد می كند و بعدها عواقبی را در زندگی جنسی شان به وجود خواهد آورد. زمانی كه مركز فعالیت های جنسی به دلیل وجود مزاحمت هایی نظیر خود ارضایی و یا آزار و اذیت های جنسی نتواند به درستی رشد پیدا كند، اندوخته قوای جنسی از سن 35 سالگی به بعد رو به تحلیل می رود و این مورد نه تنها تاثیر نامطلوبی بر روی دستگاه تناسلی می گذارد بلكه عملكرد كلیه سیستم های بدن را نیز تحت الشعاع قرار می دهد: دستگاه هاظمه، گردش خون، عملكرد غدد مترشحه، سیستم عصبی و ...

این افراد به سرعت از سن 35 سالگی به بعد شاهد فرایند سالخورده شدن خواهند بود. خیلی زودتر از حالت طبیعی توانایی هایشان را از دست می دهند و متاسفانه خیلی سریع روانه گورستان خواهند شد. در چنین شرایطی ارگان های جنسیشان نیز دچار اختلالات مختلفی شده و انواع بیماری های گوناگون جنسی به همراه بیماری هایی نظیر اختلال سیستم عصبی و دگرگونی سیستم سمپاتیك و پاراسمپاتیك و غدد درون ریز می شوند.


خودارضایی كه از جمله نقص های فردی به شمار می رود، سبب ایجاد تصورات شهوانی در ذهن فرد می شود. در دراز مدت فرد عدم تمایل جنسی نسبت به جنس مخالف خود را پیدا می كند، از نظر ذهنی خسته می شود، و دچار ناتوانی های جنسی خواهد شد.

ساموئل اون ویر در بخش 9 كتاب خود با عنوان "ازدواج موفق" اینطور می نویسد كه: "تصورات جنسی و تخیلات شهوانی سبب ایجاد ضعف جنسی و ذهنی می شوند. شاید در نگاه اول اینگونه افراد نرمال به نظر برسند و مانند افراد عادی تحریك پذیر باشند، اما زمانی كه می خواهند با طرف مقابل ارتباط برقرا كنند و خواسته های او را براورده سازند، به سرعت ارضا می شوند، آلت تناسلی به حالت اولیه باز می گردد، در بدترین حالت ممكن قرار می گیرند، و دچار ناامیدی و افسردگی می شوند. آنها در توهمات جنسی خودشان را غرق كرده اند كه این توهمات هیچ ارتباط و یا شباهتی به دنیای واقعی ندارند. به همین دلیل هنگامیكه در شرایط طبیعی قرار می گیرند، نمی توانند از خود واكنش مناسب نشان داده و شكست می خورند. "ضعف جنسی-ذهنی ترسناك ترین تراژدی است كه می تواند برای هر زن و یا مرد با احساس و با منطقی اتفاق بیفتد."

زمانیكه یك فرد جوان دست به خود ارضایی می زند، بازده زمانی، برای او هیچ اهمیتی ندارد و ترجیح می دهد كه هر چه سریعتر خود را تخلیه كند. در علم روانشناسی این امر نهایتاً منجر به بروز عارضه ی انزال زودرس در فرد می شود. علاوه بر این، استمناء سبب انبساط عضلات اسفنكتر می شود كه این عامل به نوبه ی خود موجبات انزال زودرس را بیش از پیش فراهم خواهد آورد.

از سوی دیگر نباید از این امر غافل شد كه "ملاتونین" هورمون بی چون و چرای جوانی است. فرایند سالخوردگی مستقیماً به ترشح این هورمون در بدن بستگی دارد. این هورمون در زمان جوانی به وفور در بدن ترشح می شود و از سن 25 سالگی به بعد ترشح آن در بدن كاهش پیدا می كند. خود ارضایی، به ویژه در زمان جوانی، باعث از دست رفتن میزان بسیار زیادی ملاتونین در بدن می شود. این امر غده ی كاجی شكلی كه در بدن ملاتونین ترشح می كند را ضعیف كرده، خاصیت مغناطیسی موجود در این غده را كاهش می دهد و بطور كلی سبب كاهش طول عمر آن می گردد.

روابط جنسی نامشروع با افراد متعدد نه تنها از نظر فیزیكی مضرات بیشماری را در بردارد، بلكه می تواند از نظر روحی و ذهنی نیز بر روی افرادی كه این كار ار انجام میدهند، تاثیرات نامطلوبی بگذارد. افرادی كه در مكالمات محرك جنسی شركت میكنند، كسانی كه به خواندن مجلات محرك جنسی معتاد هستند، و كسانی كه به تماشای فیلم های ضد اخلاقی جنسی گرایش دارند، مبحث ظریف و مطبوع رابطه جنسی را به صورت وحشیانه، به دور از انسانیت، و تنها با رضایت ذهنی با نكبت و بدبختی همراه می سازند. انسان ها باید یاد بگیرند كه چگونه می توانند هوشمندانه زندگی كنند

خود ارضایی و پیامدهای ان

«استمنا» یا «خودارضایی» یكی از راه های انحرافی در ارضای میل جنسی است كه نسل جوان را در معرض آسیب های جدی قرار می‏دهد.

از همین رو می‏توان آن را نوعی انحراف جنسی یا بیماری نامید كه با جدیت باید د
ر درمان آن كوشید.

آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم ‏پذیر است كه به اختصار به برخی از آنها اشاره می‏شود:

بطور کلی چهار نوع آسیب در پرتوی استمناء یافت می شود :

یك. آسیب های جسمانی
دو. آسیب های روحی و روانی‏ ضعف حافظه و حواس‏پرتی،
سه. آسیب های اجتماعی‏ ناسازگاری خانوادگی،
چهار. آسیب های معنوی و اخروی


این آسیب ها به عنوان سرشاخه های این مقاله بشمار می رود (تا پایین با رنگ ابی مشخص شده اند ) و در هر شاخه مواردی از آسیب های این عمل بررسی شده:

یك. آسیب های جسمانی
‏ یكی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشكی، مرحله‏ بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است:

1- مرحله مشكل ساز (Problematic)

در افرادی كه مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی‏از خودارضایی عبارت است از:

الف. خستگی و كوفتگی (Fatigues/Tiredness)،

ب. عدم تمركز حواس (Lack of concentration)،

ج. ضعف حافظه (Poor memory)،

د. استرس و اضطراب

2-(Stress/Anxiety). . مرحله گرفتاری شدید (Severe)

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است كه شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:

الف. خستگی و كوفتگی (Fatigues/Tiredness)،

ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،

ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،

د. كمردرد (Lower back pain)، ه. نازك شدن موها (Thinning hair)،

و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،

ز. بی‏خوابی یا بدخوابی و مشكلات مشابه

3-(Insomnia/Sleep problem). . مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive):

الف. خستگی و كوفتگی (Fatigues/Tiredness)،

ب. ریزش شدید موها (Severe ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،

د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،

ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،

و. درد كشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،

ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).

نحوه پیدایش عوارض‏ در دانش پزشكی، روند پیدایش علایم یك بیماری و چگونگی بروز عوارض و نشانه های كلینیكی، در شناخت هر چه بیشتر یك بیماری بسیار مهم است و می‏تواند پزشك را در تشخیص و درمان بهتر بیماری و مریض را در پیشگیری كمك كند. به این دلیل مناسب است درباره نحوه پیدایش برخی از عوارض خود ارضایی كه در به آن اشاره شد بیشتر به آن توضیح داده شود تا خواننده عزیز با روند پیدایش این عوارض، یا به اصطلاح پاتوفیزیولوژی (Pathophysiology) آن آشنا شود.

1. خستگی و كوفتگی:
انقباض شدید و یك مرتبه تمام عضلات بدن در جریان انزال (ارگاسم یا اوج لذت جنسی)، باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گلیكوژن (ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی) می‏شود. خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیكوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است ‏فیزیولوژی گایتون، ترجمه دكتر فرخ شادان، تجدید نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313.. در خودارضایی، به علت انقباض های مكرر عضلات بدن، ذخایر گلیكوژن عضلات به سرعت تمام می‏شود و خستگی و كوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است.

2- ریزش مو:
خودارضایی به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی كه در بدن ایجاد می‏كند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه؛ یعنی، تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (DHT=Dihydrotestosterone) می‏شود كه از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ریزش موها و تاسی و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشی از آن در پیری است.

3. خود ارضایی مكرر باعث تحریك بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیك و افزایش تخلیه اَسِتیل كولین (Acetyle Choline) از انتهای این رشته ها در مغز می‏گردد

این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏پرتی (Absentmilndedness)، كمی حافظه (Memory)، عدم تمركز حواس، سیاهی رفتن چشم و در نهایت تاری دید می‏شود. تمام این علامت ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است كه بین سلول های عصبی رد و بدل می‏شود و انتقال پیام های مختلف را بر عهده دارد.

4_. برخی نیز بر این عقیده‏اند كه علت بروز اختلالات مغزی (مانند حواس پرتی، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشی از ظرفیت عظیمی از انرژی بدن است

در هر بار انزال، تخلیه شده و هدر می‏رود؛ زیرا مایع منی حاوی مقدار بسیار زیادی DNA (هسته 400-300، اسپرمی كه در هر انزال خارج می‏شود)، RNA آنزیم ها، پروتئین ها، مواد قندی، لسیتین (Lecithin)، كلسیم، فسفر، نمك های بیولوژیك، تستوسترون و... است. این ذخایر عظیم انرژی - كه باید در بدن برای رشد و تقویت بخش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد - بیهوده و به طور مكرر از بدن خارج می‏شود و هر كدام عوارضی را به دنبال می‏آورند. برای مثال از آنجا كه سلول های خونی و پلاكت ها در مغز استخوان ها تولید می‏شود و به تكامل نهایی می‏رسد و برای تولید آنها نیز انرژی بسیار زیادی مورد نیاز است؛ در افراد گرفتار خودارضایی، تكامل مغز استخوان و در نتیجه تولید سلول های خونی با مشكل مواجه شده و منشأ كم خونی، ضعف و خستگی در این افراد است. نیز دفع فسفر و لیستین بیش از حد از طریق انزال های مكرر، باعث كاهش ذخایر این مواد می‏شود كه مواد حیاتی برای سلامتی سلول های عصبی هستند و در نتیجه اختلال عملكرد سیستم عصبی، مانند حواس پرتی، عدم تمركز حواس و... بروز خواهد كرد.  .

دو. آسیب های روحی و روانی‏ ضعف حافظه و حواس‏پرتی،
اضطراب،
منزوی شدن و گوشه‏گیری،
افسردگی،
بی‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی،
پرخاشگری،
بداخلاقی و تندخویی،
كسالت دائمی و ضعف اراده،
احساس حقارت،
عدم اعتماد به نفس،
احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهای روانی و روحی خودارضایی است.(( شرح پاره‏ای از این موارد در مباحث گذشته روشن شد.))

سه. آسیب های اجتماعی‏ ناسازگاری خانوادگی،

بی‏میل شدن به همسر و ازدواج،
ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر،
احساس طرد شدن،
از بین رفتن عزّت، پاكی، شرافت و جایگاه اجتماعی،
دیر ازدواج كردن
و لذت نبردن از زندگی مشترك‏نوشته شده در یکشنبه 22 آبان 1390 ساعت 02:35 ب.ظ توسط فرشته رویایی نظرات |

اخرین مطالب
عوارض خود ارضائی از دیدگاه علمی
استمنا (خود ارضایی) چه تاثیراتی بر زندگی زناشوئی دارد؟
عوارض استمنا یا خود ارضایی در پسران
نکاتی در مورد خودارضائی masturbation و ارتباط آن با انزال زودرس
عوارض خود ارضائی
رابطه انزال زودرس و اعتماد به نفس
تاثیر فیلم‌های مستهجن بر رابطه زناشویی
فواید بوسه در روابط جنسی
مطلبی جالب درباره عشق و رابطه جنسی :
نکات بهداشتی درباره سکس دهانی
مسائل اعتقادی درباره ی مسائل جنسی
مگه میشه تو رو دید و به ترانه نرسید
رویاهای عاشقانه
می نویسم مینویسم از تو تا جسم کاغذ من جان دارد
در بهشت تنها بودن سخت تر از کویر است